Karpiowe zawody na granicy Dolnego Śląska i Opolszyzny
Dodane przez seba dnia Marzec 28 2014 21:17:14Karpiowe zawody na granicy Dolnego Śląska i Opolszyzny
Frankenstein Carp Festiwal to nowa nazwa V Otwartych Mistrzostw Ziemi Ząbkowickiej w Karpiowaniu, które odbędą się w dniach 05-08 czerwca 2014r. nad przepięknym zbiornikiem Kozielno, przez który przebiega granica dwóch województw: Dolnego Śląska i Opolszyzny. Przez cztery dni i trzy noce non stop miłośnicy połowów ryb karpiowatych będą walczyć o tytuł mistrza i cenne nagrody.
Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa. Szczegóły na plakacie i w załączonym regulaminie.Rozszerzona zawartość newsa

Karpiowe zawody na granicy Dolnego Śląska i Opolszyzny
Frankenstein Carp Festiwal to nowa nazwa V Otwartych Mistrzostw Ziemi Ząbkowickiej w Karpiowaniu, które odbędą się w dniach 05-08 czerwca 2014 r. nad przepięknym zbiornikiem Kozielno, przez który przebiega granica dwóch województw: Dolnego Śląska i Opolszyzny. Przez cztery dni i trzy noce non stop miłośnicy połowów ryb karpiowatych będą walczyć o tytuł mistrza i cenne nagrody.
Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa. Szczegóły na plakacie i w załączonym regulaminie.
Zbiornik Kozielno (Jezioro Paczkowskie) to typowa zaporówka o powierzchni około 270 ha, która wraz z Topolą, Jeziorem Otmuchowskim i Głębinowem stanowi kaskadę zbiorników na Nysie Kłodzkiej. Powstał po słynnej powodzi w 1997 roku i jest regularnie zarybiany przez Okręg PZW w Wałbrzychu zarówno rybami karpiowatymi jak i szlachetnymi. W wodzie pływa sporo karpi, sumów, sandaczy, szczupaków, a także leszczy. Nierzadko można spotkać również amura, jesiotra, dorodnego jazia i coraz częściej węgorza. Zbiornik Kozielno powstał z zalania wcześniejszych stawów i koryta Nysy Kłodzkiej, które tworzą charakterystykę urozmaiconego dna. Zbiornik Kozielno to nie jest łatwe łowisko. Dobre miejsca dla karpiarzy mogą znajdować się w odległości 80-100 m od brzegu (przeważnie krzaki na drogach pomiędzy dawnymi stawami pożwirowymi) jak i na odległościach ponad 250 m. Niezbędne jest więc łowienie z wywózki przy użyciu pontonu lub łódki. Kozielno to nie jest miejsce dla wygodnych amatorów karpiowania. Jak jednak pokazały ubiegłoroczne połowy w zbiorniku są ryby sporych rozmiarów i kilkunastokilogramowe cyprinusy nie najeżą do rzadkości. Najlepszy czas na łowienie karpi i amurów w Kozielnie przypada na miesiące maj – czerwiec, oraz wrzesień – listopad. Latem lepiej wybrać się w inne miejsca, zbiornik bowiem oblegają amatorzy kąpieli i sportów wodnych.
W tym roku organizator spodziewa się około 20-25 teamów karpiowych głównie z województwa dolnośląskiego i opolskiego. Ranga zawodów z roku na rok wzrasta, a systematyczny wzrost ilości startujących ekip świadczy o dobrej organizacji.
Patronat medialny nad zawodami objął Karp Max – www.karpmax.pl, a także inne portale i lokale gazety: www.carpplanet.eu, www.express-miejski.pl, www.doba.pl,www.paczkow24.pl oraz Echo Tygodnia.
Zapraszam jeszcze raz wszystkich chętnych do udziału w zawodach. Szczególnie tych, którzy swoich sił chcą spróbować na dzikiej i dość dużej wodzie.
Pozdrawiamy
Daniel Ciepierski – Carp Team Ząbkowice Śląskie
Robert Gąstała – Carp Team Przyłęk


REGULAMIN
V OTWARTYCH MISTRZOSTW ZIEMI ZĄBKOWICKIEJ
w KARPIOWANIU
Frankenstein Carp Festiwal – Zbiornik Kozielno (05-08 czerwca 2014r.)


1. Zawody odbywają się w klasyfikacji drużynowej (dwuosobowej) zgodnie z zasadą "catch and relase", czyli złów i wypuść.
2. Zespół, drużyna musi posiadać matę do odhaczania ryb, duży podbierak oraz worek karpiowy do przetrzymywania ryb (zakazuje się stosowania wszelkiego rodzaju siatek wędkarskich)
3. Dozwolone jest sondowanie dna, wywożenie zestawów oraz zanęcanie łowisk ze środków pływających w porze dziennej od godz. 4:00 rano do 23:00 wieczorem. Warunkiem korzystania ze środków pływających jest posiadanie kapoka. Organizator nie odpowiada za ewentualne nieszczęśliwe wypadki zawodników podczas trwania zawodów.
4. Łowienie dozwolone jest na gruntowe zestawy karpiowe. Zakazuje się stosowania metody spławikowej i drgającej szczytówki. Zakaz dotyczy również stosowania przynęt zwierzęcych jak, robaki, rosówki itp.
5. Rybami zaliczanymi do klasyfikacji punktowej są karpie, amury i tołpygi o masie powyżej 2 kg.
6. Ryby nie podlegające klasyfikacji muszą być niezwłocznie wypuszczone do wody.
7. Ryby złapane należy natychmiast zgłosić sędziemu, telefonicznie bądź osobiście. Do czasu przybycia sędziego ryby należy przechowywać w wodzie, w workach karpiowych. Ważenie ryb odbywa się dwa razy dziennie w godzinach 08-10 oraz 18-20. W zależności od ilości ryb i warunków atmosferycznych możliwe jest częstsze ważenie.
8. Wszystkie ryby po zważeniu przez sędziego wracają do wody. Należy delikatnie i ostrożnie obchodzić się ze złowionymi rybami.
9. Ryby należy holować, jeśli to możliwe w obrębie własnego stanowiska. W szczególnych przypadkach prosi się zawodników łowiących obok o umożliwienie wyholowania ryb sąsiadów w obrębie własnego stanowiska.
10. Zespoły łowią na wprost od wyznaczonego i wylosowanego miejsca (wbitego palika). Dopuszczalna granica odejścia od tej reguły wynosi 5 m w lewo i prawo.
11. Jeśli dwie drużyny osiągną tę samą wagę wszystkich złowionych ryb, wówczas o wyższym miejscu decyduje większa liczba złowionych karpi, a jeśli to nie rozstrzygnie wówczas wygrywa drużyna, która jako pierwsza złowiła rybę.
12. Zawodnicy zobowiązani są do rozbijania namiotów w środku swojego stanowiska, nie dalej niż 5 metrów w jedną i w drugą stronę od wbitego palika z numerkiem.
13. Każdy z zawodników może łowić na 2 wędki (4 wędki na jedną drużynę).
14. Podczas trwania zawodów na stanowisku musi być przynajmniej jeden z zawodników.
15. W przypadku opuszczenia stanowiska przez obydwu zawodników należy wyjąć wszystkie zestawy z wody.
16. Obowiązuje całkowity zakaz poruszania się zawodnikom samochodami. Samochodami mogą poruszać się jedynie organizator oraz sędziowie.
17. Jeśli zajdą takie okoliczności i podejrzenia o nieuczciwości jakiejkolwiek z drużyn, organizator ma prawo do przeszukania ich całego sprzętu łącznie z samochodem, a podczas wykrycia oszustwa do dyskwalifikacji drużyny.
18. Kiedy jeden z zawodników zrezygnuje z połowów, wówczas jego partner może łowić wyłącznie na dwie wędki i musi o tym poinformować organizatora.
19. W przypadku nieporozumienia pomiędzy drużynami, należy zgłosić ten fakt organizatorowi lub sędziemu, którzy spór rozstrzygną. Od postanowień organizatora nie ma odwołania.
20. Każda z drużyn po zakończeniu zawodów zobowiązana jest do posprzątania po sobie stanowiska, jeśli tego nie uczyni może zostać zdyskwalifikowana tuż przed ogłoszeniem wyników nawet w przypadku zajęcia wysokiego miejsca.
21. Za każde zachowanie niezgodne z regulaminem zawodów drużyna może otrzymać kary upomnienia tj: 1-upomnienie -2kg, 2-upomnienie -4kg, 3-upomnienie równa się z dyskwalifikacją zespołu.
22. W przypadku złych warunków atmosferycznych organizator może zakazać wywożenia zestawów lub nawet przerwać zawody. Wówczas o zajętych miejscach będą decydowały wyniki w chwili przerwania zawodów.

Program zawodów:
Czwartek 05 czerwca 2014r.
12.00 - 14.00 - Otwarcie biura zawodów, rejestracja zawodników
14:00 Oficjalne otwarcie i losowanie stanowisk, poczęstunek
18:00 Rozpoczęcie zawodów

Czas trwania zawodów:
Czwartek 05 czerwca 2014r. godz. 18:00 – Niedziela 08 czerwca 2014r. godz. 11:00

Niedziela 08 czerwca 2014r.
11:00 Koniec zawodów
11:00 – 12:00 Opuszczanie stanowisk
12:30 Oficjalne zakończenie i wręczenie nagród

Wpisowe:
Wpisowe na zawody wynosi 300 zł od pary (2 zawodników). W ramach wpisowego organizator zapewnia poczęstunek (czwartek), obiady (piątek, sobota) oraz nagrody rzeczowe dla najlepszych drużyn. Wpisowe przyjmuje się do końca kwietnia 2014r.

Patronat:
RZGW Wrocław
PZW Okręg Wałbrzych
PZW Koło Ząbkowice Śląskie
Senator RP Stanisław Jurcewicz
Starosta Ząbkowicki Roman Fester
Burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek
Burmistrz Złotego Stoku Stanisław Gołębiowski
Burmistrz Barda Krzysztof Żegański
Burmistrz Paczkowa Bogdan Wyczałkowski

Patronat medialny:
Dwumiesięcznik Karp Max, www.karpmax.pl, www.carpplanet.eu, www.doba.pl, www.express-miejski.pl, www.paczkow24.pl, Echo Tygodnia

Z karpiowymi pozdrowieniami organizator zawodów Daniel Ciepierski